اپلیکیشن دفترچه راحت ترین راه برای ارتباط با مطب هست (چنانچه نصب ندارید اینجا ضربه بزنید)

 

تنها موجودی که از بمب اتمی هیروشیما نجات پیدا کرد!!!

تنها بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

دکتر هارولد جاکوبسن، دانشمند پروژه منهتن، پس از بمباران اتمی هیروشیما در 6 اوت 1945، با نابودی مناظر اطراف، خاک های مرطوب و اشعه رادیواکتیویته، به خبرگزاری واشنگتن پست گفت که هیروشیما از زندگی خالی شده است و برای 75 سال هیچ موجودی نمی تواند در اینجا رشد کند. اما طبیعت برنامه های دیگری برای هیروشیما ژاپن چیده بود. یکی از عجیب ترین و شگفت انگیزترین اتفاقات جهان در سال بعد و در هیروشیما رخ داد. مجله الی گشت شما را با یکی از شگفتی ها و معجزات دنیا آشنا می نماید. جایی که بازماندگان بمب اتمی هیروشیما نوید و نشانه ای از زندگی و حیات دوباره را به مردمـ تمامـ جهان نشان دادند و همـ اکنون به نمادی از صلح تبدیل شده اند. در سفر به ژاپن حتما به دیدن هیروشیما و جاذبه های آن بروید./

بازماندگان

درخت هیباکوجوموکو یا درخت بید | hibakujumoku tree Hiroshima bomb

در میان آوارهای شهر و تمامـ وسایل رادیو اکتیویته شده اطراف شهر، که هر موجودی را مریض و نابود می کرد، نشانه هایی از زندگی دیده شد. جایی که هیچ کس تصور آن را نمی نمود. در میان شاخه های خشک و عور درختانی که از اشعه و بمب اتمی هیروشیما نابود شده بودند، روزنه های امیدی دیده شد. شاخه های یکی از درختان در این ناحیه شروع به جوانه زدن نمود و بازماندگان بمب اتمی هیروشیما خود را نشان دادجوانه های درختی تنها یک سال بعد از افتادن بمب و در میان آواره ها و خرابه های شهر تمامـ معادلـات دانشمندان و حتی دکتر هارولد جاکوبسن را به همـ ریخت و البته باعث خوشحالی و شادی مردمـ شد.

نهال های جدیدی که جوانه زدند، پیامـ های قدرتمندی را برای بازماندگان بمب اتمی هیروشیما ارائه دادند. این نهال ها، به مردمـ هیروشیما و کل ژاپن این نوید را دادند که بتوانند شهرشان را دوباره بازسازی کنند.

 

درختان بمباران شده

در تاریخ 6 اوت سال 1945 و با افتادن بمب در هیروشیما تمامـ مردمـ شهر در تعدادی حدود هزاران نفر به یکباره مردند. هیچ گونه اثری از زندگی در این مکان دیده نمی شد. با این حال در بهار سال بعد، یعنی حتی کمتر از یک سال، بعضی از درختان این ناحیه که تنها چند کیلومتر از مرکز افتادن بمب فاصله داشتند، شروع به جوانه زدن و رشد دوباره نمودند. مردمـ ژاپن به این درختان نام هیباکوجوموکو ” Hibakujumoku” دادند. این کلمه ژاپنی به معنی درختان زنده مانده است. این درختان حتی به درختان بمباران شده یا درختان نجات یافته نیز مشهور هستند.

در میان این درختان نوعی درخت بید یا درخت پرسیاوشان قرار دارد. اگر چه درختان بسیاری در میان بازماندگان بمب اتمی هیروشیما وجود داشت اما دیده شدن یک درخت بید یا همان درخت پرسیاوشان (the Ginkgo Biloba)، آن همـ ایستاده در میان خرابه ها احساس دیگری را در میان مردمـ ژاپن و حتی مردمـ جهان برانگیخت. آقای پتر کرین (Peter Crane) دکتر و مدیر دانشکده جنگلداری و محیط زیست ییل می گوید:

بسیاری از درختان انعطاف پذیر هستند، اما درخت گینکگو بسیار به خصوص به نظر می رسد.”

درخت

درخت بید، درخت بومی چین

این درختان به دلیل ریشه های قوی و منحصر به فردی که دارند به طور پیوسته به جمع آوری مواد مغذی ضروری می پردازند. حتی با وجود اشعه های رادیو اکتیو و تاثیر طولـانی آن ها بر منطقه، پس از مدت ها این ریشه توانایی خوبی از مقاومت در خود نشان دادند. امروزه این درختان بازماندگان بمب اتمی هیروشیما به عنوان یادبود های طبیعی از آن فاجعه، حفظ شده اند که به ما امیدواری بدهند و نیاز به صلح و آشتی را به یاد همگان بیندازند.

درختان گینکگو بیلوبا (Ginkgo Biloba ) در واقع درختان بومی چین هستند، با این حال ما می توانیمـ آن ها را در سرتاسر جهان ببینیمـ. انسان ها به دلیل مهاجرت و اثری که در پراکندگی گونه های مختلف شده اند، این نوع درخت را برای قرن ها به خاطر زیبایی های طبیعی و بزرگی که دارند با خود به دیگر نقاط بردند و در پارک ها و باغ ها کاشتند.

درخت

هیروشیمای کنونی

امروز، بیش از شش دهه از بمب اتمی گذشته است و هیروشیما دوباره توانسته به یک شهر مدرن سبز و پر جنب و جوش تبدیل شود. بسیاری از درختانی که پس از جنگ در این شهر کاشته شده بودند، هدایای اهدا کنندگان و افراد خارج از کشور و از دیگر نقاط ژاپن هستند. با این حال، صدها درخت که هنوز همـ ایستاده و تنومند هستند و همـ اکنون زندگی می کنند، در حقیقت در اطراف محل افتادن این بمب قرار گرفته اند. اگر چه این درختان شکسته شده و تنه هایشان به شدت پوسیده شده بودند، اما همچنان زنده ماندند و به زودی دوباره سالمـ شده و به زندگی برگشتند و از بازماندگان بمب اتمی هیروشیما محسوب می شوند.

هیروشیمای

کمی بیشتر از بازماندگان بمب اتمی هیروشیما بدانیم

پس از جنگ، بسیاری از این درختان در 55 مکان در شعاع 2 کیلومتری مرکز افتادن بمب اتمی قرار داشته و همچنان حفظ شدند. امروزه از این درختان به عنوان درختان بمب گذاری شده یا بازماندگان بمب اتمی هیروشیما یاد می کنند و به آن ها چنین نامی داده اند. هر درخت بمباران شده شناسنامه و نامـ خانوادگی دسته خود را داشته که در کنار هر درخت نشانده شده است. می توانید آن را در کنار درختان ببینید. با توجه به شهر هیروشیما، حدود 170 گونه درختان بازمانده از 32 گونه مختلف دنیا وجود دارد که از این حادثه جان سالمـ به در برده اند.

نزدیک ترین درختی که به مرکز اصابت بمب با زمین قرار دارد، یک بید مجنون است.

این بید مجنون در 370 متری انفجار قرار گرفته است. بنابراین بسیار نزدیک به مرکز بمب بوده است. جایی که هیچ اثری از هیچ بازمانده  و ساختمانی باقی نمانده بود. اگر چه درخت اصلی و بدنه آن بر اثر قدرت تخریبی بمب نابود شد اما ریشه های درخت زنده ماندند و توانستند در سال بعد دوباره از ناحیه پایین تنه درخت جوانه بزنند.

درخت

درخت بید مجنون دیگری که در نزدیکی یکی از ساختمان های معروف ژاپنی ها به نام Seishonen و در نزدیکی زمین بیسبال قرار داشت، دومین درختی بود که به مرکز نزدیک بودفاصله این درخت تا افتادن بمب 450 متر است و همـ اکنون سرسبز است.

همـ اکنون بیشتر این درختان در اطراف ساختمان های عمومی، بناهای مذهبی ژاپنی ها و آرامگاه ها قرار دارند و دولتمندان هیروشیما مراقبت از آن ها را به عهده دارند. بذر و نهال درختان بمب گذاری شده یا بازماندگان بمب اتمی هیروشیما توسط شهرداری و شهروندان هیروشیما با مردمـ ژاپن و دیگر کشورهای دنیا به اشتراک گذاشته شده است و نسل این درختان، در حال حاضر در سراسر جهان رشد می کند و دیده می شود.

تابلو

درختان اکالیپتوس مقدس

از دیگر درختانی که همچنان به حیات خود پس از این انفجار ادامه دادند و از بازماندگان بمب اتمی هیروشیما شدند، درختان اکالیپتون یا درختان کافوری بودند که در یک محوطه تاریخی و مقدس ژاپنی قرار داشتند. از دو ستون سنگی این مکان مقدس با نام (the Sanno Shrine Torii) یکی از ستون ها به دلیل موج انفجار افتاد و نابود شد. درختان اکالیپتوسی که در حیاط این مجموعه قرار گرفته بودند، تا زمان انفجار، عمری در حدود 500 سال داشتند. همگان تصور می کردند که این درختان بر اثر انفجار پژمرده شده و سوختند.

با این وجود، در سال های بعد این درختان توانستناد دوباره خود را احیا کنند و جوانه بزنند. اتفاقی که تعجب و شگفتی را در میان تمامـ مردمـ جهان برانگیخت. همـ اکنون این درختان از شاخ و برگ های متعددی پر شده اند و سرسبزی و جوانی خود را با غرور به نمایش می گذارند.

درختان

پارادوکس مرگ و زندگی در درخت بید هیروشیما

اگر چه شعال انفجار منطقه ای نزدیک به قطر 400 متر را منفجر نمود اما بازماندگان بمب اتمی هیروشیما داستان دیگری رقمـ زدند. از پارادوکس های این منطقه همان درخت بید مجنون یا پرسیاوشان آن است. چرا که این درختان حدود 200 سال عمر می کننددرختی که از حادثه جان سالمـ به در برد در اواخر عمر خود بود و مرگ را داشت کمـ کمـ تجربه می کرد.

پس از انفجار همگان مرگ این درخت را انتظار می کشیدند که جوانه ها نوید زندگی دوباره آن را داد. اتفاقی که هیچ کس تصورش را نمی نمود. در نتیجه همگان می توانند پارادوکسی که میان زندگی و مرگ وجود دارد را در این درخت تماشا کنند. درختی که قبل از انفجار همه منتظر مرگش بودند اما به طور معجزه آوری پس از انفجار که همه چیز مرد، این درخت زنده شد.

معجزه

چرا ژاپنی ها درخت بید را معجزه می دانند!؟

درختان بید مجنون در مقابل اشعه شدید و موج انفجار اتمی نه تنها از خود مقاومت نشان دادند بلکه همچنان سلول های زنده خود را حفظ نموده و به زندگی برگشتندهمـ اکنون بسیاری از دانشمندان، محققین و مردمـ جهان به راز جاودانگی این درختان پی برده و قدرت ترمیمـ کنندگی و ادامه حیات این درختان را می ستایند.

بذر این درختان نوید حیات، شادی و صلح برای تمامـ مردمـ جهان است.

از دیگر شگفتی هایی که پیرامون این گونه از درختان بید دیده شده است، مقاومت آن ها در مقابل زلزله نیز هست. این گونه درخت بید که گاهی به آن درخت بید سکه ای همـ می گویند ( به دلیل شکل برگ هایی که دارد) خاصیت های بسیار عجیبی دارد.

بافت های زنده آن در اثر آتش به طور کامل از بین نرفته و نابود نمی شود.

به همین دلیل حرارت و گرمای بمب اتمی آن را کاملـا از بین نبرده بود. همین خصوصیت این گونه

ما با مطب در ارتباط هستیمـ. میتوانید با خیالی آسوده نوبت خود را بگیرید، از هر کجا و 24 ساعته با منشی 724
نشانی: کد پستی:
کلیه حقوق وب سایت محفوظ است. استفاده از سایت نیازمند تایید شرایط استفاده است.