اپلیکیشن دفترچه راحت ترین راه برای گرفتن نوبت هست (چنانچه نصب ندارید اینجا ضربه بزنید)

کروناویروس‌ها یک خانواده بزرگ ویروس هستند. برخی کروناویروس‌ها باعث ایجاد بیماری هایی مانند سرماخوردگی در افراد شده و برخی دیگر باعث ایجاد بیماری در انواع خاصی از حیوانات مانند گاو، شتر و خفاش می شوند. برخی از ویروس‌های خانواده کروناویروس‌ها، مانند کروناویروس‌های سگی و کروناویروس‌های گربه‌ای، فقط حیوانات را آلوده کرده و انسان‌ها را آلوده نمی‌کنند.

نرخ

خطر سرایت کووید - 19 از حیوانات به انسان‌ها

برخی از ویروس‌های خانواده کروناویروس‌ها که حیوانات را آلوده می کنند، گاهی اوقات می توانند به انسان سرایت کنند و سپس بین مردمـ پخش شوند، اما این موارد نادر است. سندرمـ تنفسی حاد شدید (SARS) و سندرمـ تنفسی خاورمیانه (MERS) نمونه‌هایی از بیماری‌های ایجاد شده توسط کروناویروس هایی هستند که از حیوانات سرچشمه گرفته و در بین افراد گسترش یافته است. این همان چیزی است که گمان می رود با این ویروس جدید رخ داده است و باعث شیوع فعلی کووید - 19 شده است. با این حال، ما منبع دقیق این ویروس را نمی دانیمـ. مقامات بهداشت و سلـامت و همکاران شان در تلـاش هستند تا منبع کووید - 19 را شناسایی کنند. اولین عفونت‌ها به بازار حیوانات زنده مرتبط بودند، اما این ویروس اکنون از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. کروناویروسی که بیشتر شبیه ویروس مولد بیماری کووید - 19 است، ویروسی است که باعث ایجاد بیماری سارس (SARS) می شود.

گربه

ویروسی که باعث کووید - 19 شود بیشتر از طریق شخصی به شخص دیگر از طریق قطرات تنفسی از سرفه، عطسه و صحبت کردن، سرایت می کند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که افرادی که به این ویروس آلوده شده اند اما علـائمـ ندارند نیز در شیوع کووید - 19 نقش دارند. در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه حیوانات همراه، از جمله حیوانات خانگی، می توانند کووید - 19 را به افراد سرایت دهند یا اینکه آنها ممکن است منبعی از عفونت باشند، وجود ندارد.

خطر ابتلـا به کووید - 19 از انسان به حیوانات 

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) از تعداد موارد بسیار کمی از ابتلـای حیوانات خانگی، از جمله سگ و گربه، در جهان مطلع شده که حیوان خانگی پس از تماس نزدیک با افراد مبتلـا به کووید - 19 به ویروس مولد آن، آلوده شده باشد. مرکز CDC  تاکنون گزارشی مبنی بر بیمار شدن حیوانات خانگی با کووید - 19 در ایالـات متحده دریافت نکرده است. تا به امروز، هیچ مدرکی مبنی بر سرایت ویروس توسط حیوانات خانگی به افراد وجود ندارد.

سگ

اولین مورد شاخص آزمایش مثبت کووید - 19 در حیوانات داخل ایالـات متحده، یک ببر با بیماری تنفسی در یک باغ وحش در شهر نیویورک بود. پس از نمونه گیری از چندین شیر و ببر، نمونه هایی از این ببر در باغ وحش گرفته شده و مورد آزمایش قرار گرفتند و نشانگر بیماری تنفسی در این ببر بودند. مقامات بهداشت عمومی معتقدند این گربه‌های بزرگ پس از قرار گرفتن در معرض تماس با کارمند باغ وحش که ناقل فعال ویروس بود، بیمار شده اند. این تحقیقات ادامه دارد.

ما هنوز در مورد این ویروس در حال آموختن هستیمـ، اما مشخص شده که در بعضی مواقع ویروس کووید - 19 می تواند از افراد به حیوانات سرایت کند.

مرکز CDC برای نظارت بر این وضعیت، با همکاران بهداشت انسان و بهداشت حیوانات همکاری می کند و با اطلـاعات در دسترس، به روز رسانی‌های خود را ادامه خواهد داد. برای درک اینکه چگونه حیوانات مختلف ممکن است توسط کووید - 19 بیمار شوند، مطالعات بیشتری لـازمـ است.

اگر بیمار هستید از حیوانات خانگی محافظت کنید

مراقبت

اگر مبتلـا به کووید - 19 هستید (مشکوک یا تایید شده است)، دقیقا مانند سایر انسان ها، باید ارتباط خود را با حیوانات خانگی و حیوانات دیگر، محدود کنید. اگرچه هیچ گزارشی در مورد بیمار شدن حیوانات اهلی با کووید - 19 در ایالـات متحده گزارش نشده است، اما هنوز توصیه می شود افراد مبتلـا به کووید - 19 با حیوانات تماس محدود داشته باشند تا اینکه اطلـاعات بیشتری در مورد این ویروس مشخص شود. این می تواند به سالمـ ماندن شما و حیوانات کمک کند.

  • در صورت امکان، عضو دیگری از خانواده تان در هنگامـ بیماری از حیوانات شما مراقبت کند.
  • از تماس با حیوان خانگی خود، از جمله، نوازش کردن، خواباندن کنار خود، بوسیدن حیوانات یا لیس زدن توسط حیوانات و دادن باقیمانده غذای خودتان به آنها، خودداری کنید.
  • اگر باید در حین بیماری از حیوان خانگی خود مراقبت کنید یا در حین بیمار بودن مجبورید در کنار حیوان باشید، قبل و بعد از تعامل با آنها، دستان خود را بشویید.

1.5

خطر حیوانات وارداتی و محصولـات حیوانی

مرکز  CDCهیچ مدرکی برای اثبات این موضوع ندارد که حیوانات وارداتی یا محصولـات حیوانی خطری برای انتشار کووید - 19 ایجاد می کنند. این وضعیت به سرعت در حال تحول است و اطلـاعات در صورت دسترسی، به روز می شوند.

حیوانات

در کنار حیوانات، سالمـ بمانید

تاکنون، هیچ مدرکی مبنی بر وجود هر گونه حیوان اهلی، خانگی یا وحشی که ممکن است در این زمان منشا عفونت کووید - 19 باشد، وجود ندارد. با این حال، از آنجا که همه حیوانات می توانند میکروب هایی را تحریک کنند که می تواند مردمـ را بیمار کند، همیشه ایده ی خوبی است که سالمـ بودن در کنار حیوانات خانگی و جانوران را، تمرین کنید.

مراقبت

  • دستان خود را پس از دست زدن به حیوانات، مواد غذایی، زباله یا وسایل آنها بشویید.
  • بهداشت حیوانات خانگی و تمیز کردن صحیح آنها را خوب تمرین کنید.
  • اگر در مورد سلـامتی حیوان خانگی خود سؤال دارید با دامپزشک خود صحبت کنید.

شستن

 

ما با مطب در ارتباط هستیمـ. میتوانید با خیالی آسوده نوبت خود را بگیرید، از هر کجا و 24 ساعته با منشی 724
نشانی: کد پستی:
کلیه حقوق وب سایت محفوظ است. استفاده از سایت نیازمند تایید شرایط استفاده است.