اپلیکیشن دفترچه راحت ترین راه برای گرفتن نوبت هست (چنانچه نصب ندارید اینجا ضربه بزنید)

آیا ویروس کرونا به از طریق روابط جنسی نیز منتقل می‌شود؟

آیا

شاید خیلی‌ها به این پرسش فکر کرده باشند، اما از طرح آن خجالت می‌کشند. به همین خاطر تصمیمـ گرفتیمـ تا پرسش‌های شما را با کارشناسان مطرح کنیمـ و حقایق را در اختیارتان بگذاریمـ.

دکتر الکس جورج پزشک اورژانس است و الیکس فاکس خبرنگار مسائل جنسی که مجری شبکه یک رادیو بی‌بی‌سی و پادکست مان مدرن. الکس جورج و الیکس فاکس به برخی از پرسش‌ها درباره روابط جنسی و ویروس کرونا پاسخ دادند

آیا داشتن روابط جنسی در هنگامـ شیوع کرونا بی‌خطر است؟

دکتر الکس جورج: اگر با کسی رابطه دارید و با او زندگی می‌کنید، و محیط مشترکی دارید، قاعدتا نباید تفاوتی ایجاد کند. اما اگر یکی از شما علـائمـ کووید - 19 دارد باید فاصله اجتماعی را رعایت کنید و از یکدیگر دوری کنید، حتی در خانه خودتان. در شرایط ایده‌آل، بهتر است که همه فاصله دو متری را رعایت کنند - حتی در خانه خودشان، اما واقعیت این است که همیشه ممکن نیست.

الیکس فاکس: مساله مهمـ دیگر این است که شاید شما علـائمـ خفیفی داشته باشید، اما ویروس کرونا می‌تواند برای شریکتان خطرناک باشد. لذا حتی اگر علـائمتان بسیار خفیف است نیز سعی کنید از شریکتان فاصله بگیرید.

اما رابطه جنسی با افراد جدید چه؟

دکتر جورج: راستش توصیه من این است که در شرایط فعلی بی‌خیال روابط جنسی جدید شوید، چرا که ممکن است ویروس را منتقل کنید. خانمـ فاکس: مساله مهمـ دیگر این است که بعضی‌ها ممکن است ناقل ویروس باشند اما هیچ علـامت خاصی از خود بروز ندهند. برای همین حتی اگر هیچ مشکلی همـ نداشته باشید، ممکن است بیماری را به شخص دیگری منتقل کنید و او همـ به خاطر تماس نزدیک با دیگران بیماری را به آن‌ها منتقل کند. اخیرا با فرد جدید آشنا شدمـ و او را بوسیدمـ. علـائمـ بیماری حالـا در این شخص بروز کرده است. چه کار باید بکنمـ؟

دکتر جورج: اگر کسی را بوسیده‌اید یا با کسی تماس داشته‌اید و فکر می‌کنید که حالـا علـائمـ بیماری در آن‌ها دیده می‌شود، قطعا باید خود را قرنطینه کنید. مراقب سلـامت خود باشید. اگر علـائمـ در شما نیز بروز کرد، بیش از پیش مواظب باشید و اگر حالتان خیلی بد شد خود را به مراکز درمانی معرفی کنید. خانمـ فاکس: ما باید نسبت به خودمان و شریکمان احساس مسئولیت کنیمـ. اگر علـائمـ این بیماری را دارید و اخیرا نیز کسی را بوسیده‌اید، باید حتما او را در جریان بگذارید. و اگر کسی را بوسیده‌اید که علـائمـ دارد و خودتان هیچ علـائمی ندارید، باز همـ باید خود را قرنطینه کنید. ما در رابطه جنسی خود از کاندومـ استفاده نمی‌کردیمـ، ایرادی دارد؟ خانمـ فاکس: پاسخ این سوال به دلـایل استفاده نکردن از کاندومـ بستگی دارد. اگر دلیلش این باشد که هر دو نفر آزمایش داده‌اید و می‌دانید که به بیماری‌های مقاربتی مبتلـا نیستید، یا برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته از روش‌های پیشگیری دیگری استفاده می‌کنید، مشکلی نیست. اما اگر از کاندومـ استفاده نمی‌کنید، استفاده از کاندومـ حالـا از همیشه مهمتر است. 

آیا ممکن است به خاطر دست زدن به آلت جنسی دیگران به کووید - 19 مبتلـا شومـ؟

دکتر جورج: اگر قرار باشد به آلت جنسی یکدیگر دست بزنید، به احتمال خیلی زیاد همدیگر را بوس همـ می‌کنید - و ما می‌دانیمـ که ویروس از راه بزاق دهان منتقل می‌شود. اساسا هر گونه احتمال انتقال ویروس کرونا - از دهان به دست، به آلت تناسلی، و بینی و دهان شخص دیگری - احتمال ابتلـا به کووید - 19 را افزایش می‌دهد. هدف ما کاهش حداکثری این احتمال است. برای همین اگر با شریکتان زندگی نمی‌کنید، مهمـ است که هیچ تماسی با یکدیگر نداشته باشید. در این شرایط چطور می‌توان رابطه را حفظ کرد؟ من نمی‌خواهمـ در این زمانمجرد باشمـ. خانمـ فاکس: این همه‌گیری باعث شده است که خیلی‌ها از نو به معیارهای یک رابطه جنسی خوب و مؤلفه‌های یک تعامل جذاب و لذت‌بخش فکر کنند. از بعضی‌ها شنیده‌امـ که داستان‌های شهوانی برای همـ می‌نویسند، یا زوج‌هایی هستند که در یک محل زندگی نمی‌کنند و حالـا دارند از این زمان و فاصله ایجاد شده برای کارهای دیگر استفاده می‌کنند. خیلی‌ها به خلـاقیت روی آورده‌اند. اگر از تخیلـات خود استفاده کنید، قطعا راه‌های زیادی برای لذت بردن از رابطه حتی از راه دور پیدا می‌کنید. مساله دیگری که در حال حاضر اهمیت دارد این است که بعضی‌ها شاید برای بار اول باشد که متوجه تفاوت امیال جنسی خود و شریکشان می‌شوند. شاید تا پیش از این فقط هفته‌ای یک بار همدیگر را می‌دیدید و حالـا خیلی ناگهانی دارید زیر یک سقف زندگی می‌کنید. شاید متوجه شوید که شریکتان لزوما همزمان با شما دلش رابطه جنسی نمی‌خواهد. زندگی زیر یک سقف به این معنی نیست که شما می‌توانید هر وقت که دلتان خواست رابطه جنسی داشته باشید. و اگر حس می‌کنید که به اجبار باید تن به رابطه جنسی بدهید، بهتر است از مراجع ذی صلـاح کمک بگیرید.

خانمـ فاکس: دکتر مایکل بردی، عضو خیریه ایدز ترنس هیگینز، توصیه‌های بسیار خوبی در این باره کرده است. اگر برای کنترل اچ‌آی‌وی دارو مصرف می‌کنید، و تعداد گلبول‌های سفید خونتان نیز خوب است و میزان ویروس اچ‌آی‌وی موجود در خونتان نیز کمـ است، شما جزو کسانی نیستند که سیستمـ ایمنی ضعیفی دارند. لذا در این زمنیه فرق خاصی با دیگران ندارید. مبتلـایان به اچ‌آی‌وی باید مثل همیشه داروهای خود را مصرف کنند و مثل بقیه افراد قواعد مربوط به قرنطینه و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

 

https://www.monshi724.com/view/77

ما با مطب در ارتباط هستیمـ. میتوانید با خیالی آسوده نوبت خود را بگیرید، از هر کجا و 24 ساعته با منشی 724
نشانی: کد پستی:
کلیه حقوق وب سایت محفوظ است. استفاده از سایت نیازمند تایید شرایط استفاده است.