پشتیبانی: 09179181049
ابتدا
 
مطالب پزشکی
 
چالش های یک پزشک

 

مهمـ ترین چالش طبابت به مناسبت روز پزشک

واقعیت هایی درباره جامعه پزشکان/ 60 درصد از پزشکان به زور خرج خود را تامین می کنند

تصور ما از پزشک یا به قول معروف، آقا یا خانمـ دکتر، فردی پولدار و بی دغدغه است که هر روز می رود مطب و چند بیمار را ویزیت می کند. در حالی که تصورات ذهن ما، با واقعیت های پزشکی تفاوت دارد

واقعیت

به گزارش جی پلـاس؛ طبابت به عنوان مقدس ترین حرفه تلقی می شود، زیرا پزشکان، امین مردمـ و بیماران هستند و شاید، نقطه تمایز حرفه پزشکی با سایر حرفه ها و مشاغل، در همین نکته قرار دارد.

در سال های خیلی دور، زمانی که پول نقد دست مردمـ کمتر دیده می شد و از کارتخوان خبری نبود، مردمـ برای جبران زحمت پزشک، هدایایی به جای پول می دادند که اغلب پزشکان نیز با روی گشاده آنها را می پذیرفتند. البته این شرایط، اغلب در روستاها و شهرهای خیلی کوچک مرسومـ بود. اما هرچه بود، مردمـ از طبیب راضی بودند و طبیب همـ از اینکه مردمـ از او راضی بودند، خوشحال بود.

 

حالـا شرایط فرق کرده، علمـ پزشکی پیشرفت کرده و تعداد پزشکان و تخصص ها زیاد شده است. قبلـا، این طور نبود که برای هر عضو بدن یک تخصص وجود داشته باشد و اغلب پزشکان در سطح پزشک عمومی خدمات ارائه می دادند و بعضا در شهرها ، جراحان همـ بودند. اما، امروزه با پیشرفت و توسعه علمـ پزشکی، شاهد انواع تخصص های پزشکی هستیمـ و همین مسئله باعث شده، تعداد مطب ها افزایش یابد و پزشکان مجبور شوند با یکدیگر رقابت داشته باشند.

در این بین، پزشکان عمومی را باید از مظلومـ ترین گروه های پزشکی در کشور دانست که به رغمـ نقش ارزنده ای که در تامین سلـامت مردمـ بر عهده دارند، اما آنطور که باید در برنامه های سلـامت کشور، مورد توجه قرار نگرفته اند. بطوریکه برنامه پزشک خانواده که می بایست به واسطه پزشکان عمومی اجرا شود، هنوز با چالش ها و مشکلـاتی دست و پنجه نرمـ می کنند که باعث شده این برنامه از قالب پایلوت خارج نشود. در نتیجه، پزشکان عمومی معطل تصمیمـ گیری های متولیان سلـامت برای تعیین تکلیف برنامه پزشک خانواده هستند.

مهمـ ترین چالش طبابت در ایران

در آستانه فرا رسیدن اول شهریور که زادروز شیخ ابوعلی سینا است و به نامـ روز پزشک نامگذاری شده است، به سراغ رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران رفتیمـ.

دکتر ایرج خسرونیا به چالش های طبابت در ایران و مشکلـات پیش روی جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، این است که پزشکان ما احترامـ 50 سال قبل را ندارند. حرمت جامعه پزشکی به دلـایل عدیده از بین رفته و دیوارهای حرمت بین پزشک و بیمار فرو ریخته است.

وی در توضیح اینکه چرا حرمت جامعه پزشکی تضعیف شده است، افزود: چون مسئولین به پزشکان احترامـ نمی گذارند. در گذشته این احترامـ متقابل بود، پزشک، برای معاینه بیمارش، وقت کافی می گذاشت و در عین حال، انتظار پول همـ نداشت. اما، حالـا طوری شده که پزشک را با چاقو می زنند. بنابراین، مهمـ ترین چالش پیش روی طبابت در کشورمان، عدمـ حرمت جامعه پزشکی است.

خسرونیا ادامه داد: این بی حرمتی به جامعه پزشکی، از لـابه لـای صحبت ها و مصاحبه های برخی مسئولـان، از سریال ها و فیلمـ ها و...، نشات گرفته است.

مظلومـ ترین گروه پزشکی

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در پاسخ به این سئوال که محرومـ ترین گروه پزشکی در کشور کدامـ پزشکان هستند، گفت: پزشکان عمومی، چون بعد از 7 سال تحصیل دانشگاهی، نه درآمدی دارند و نه شغلی که بخواهند امرار معاش کنند. در نتیجه، مجبورند که حرفه طبابت را کنار بگذارند و سراغ شغل دیگری بروند. این موضوع، به ممکلت آسیب می زند.

خسرونیا در توضیح این پرسش که چرا چنین شرایطی برای پزشکان عمومی کشورمان به وجود آمده است، اظهارداشت: چون تقسیمـ کار به درستی انجامـ نشده است. در حالی که در خیلی از مراکز و روستاها و شهرهای دور افتاده به پزشک نیاز داریمـ، اما از پزشکان عمومی استفاده نمی شود. در سایر کشورها، پزشکان عمومی در مدارس نیز حضور دارند. اما، متاسفانه ما حتی در مراکز بهداشت روستایی و شهرهای کوچک، به طور دائمـ پزشک نداریمـ.

کدامـ پزشکان بیشتر دیده می شوند

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در پاسخ به این سئوال که کدامـ پزشکان در چشمـ مردمـ بیشتر دیده می شوند، گفت: آن دسته از پزشکانی که تبلیغ می کنند و بیشتر در رسانه ملی حضور دارند. در حالی که پزشکان خیلی با سواد و مجرب داریمـ که نمی خواهند به تلویزیون بروند، اما به لحاظ تبحر و علمـ پزشکی، بهتر از آن پزشکانی هستند که مدامـ جلوی چشمـ مردمـ هستند.

به گفته خسرونیا، وسایل ارتباط جمعی، نقش مهمی در چهره شده برخی پزشکان دارد.

خط فقر جامعه پزشکی

وی در پاسخ به این سئوال که آیا خط فقر برای جامعه پزشکی وجود دارد یا خیر، افزود: خط فقر یعنی اینکه درآمد کمتر از 4 میلیون تومان نداشته باشیمـ. در حالی که یک پزشک عمومی که 15 سال پیش بازنشسته شده و امکان طبابت دوباره ندارد، با حقوق 1.5 تا 2 میلیون تومان زندگی می کند. یعنی او زیر خط فقر است.

خسرونیا ادامه داد: خیلی از پزشکان هستند که درآمد زیر خط فقر دارند، اما فقط 5 درصد جامعه پزشکی از درآمد بالـایی برخوردارند و بین 50 تا 60 درصد جامعه پزشکی به زور خرج زندگی خودشان را تامین می کنند.

به گفته رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، خیلی از مردمـ تصور می کنند که همه ویلـاها و برج ها برای پزشکان است. در حالی که چنین تصوری اشتباه است.

راهکار بازگشت به جایگاه واقعی جامعه پزشکی

خسرونیا، تنها مسیر بازگشت جامعه پزشکی به جایگاه واقعی خودش را، قطع رابطه مالی پزشک و بیمار عنوان کرد و افزود: باید این رابطه مالی و پولی بین پزشک و بیمار قطع شود و بیمه ها، پرداختی به پزشکان را متقبل شوند. اما، در کشور ما نمی توان امیدوار بود که چنین اتفاقی بیفتد، چون خیلی از مسائل وجود دارد که اجازه نمی دهد این اتفاق شکل بگیرد و این رابطه مالی بین پزشک و بیمار قطع شود.

 

https://www.monshi724.com/view/76


چالش های یک پزشک راهنمای نوبت دهی

چالش های یک پزشک مقررات

چالش های یک پزشک ارتباط با ما

چالش های یک پزشک درباره ما

شبکه های اجتماعی

چالش های یک پزشک کانال تلگرامـ

چالش های یک پزشک اینستاگرامـ

نوبت دهی پزشکان و مراکز استان هرمزگان
نشانی: هرمزگان-بندرعباس-فلکه برق-ساختمان امام رضا کد پستی: تلفکس: 09179181049
کلیه حقوق وب سایت محفوظ است. استفاده از سایت نیازمند تایید شرایط استفاده است.