پشتیبانی: 09179181049
ابتدا
 
مطالب پزشکی
 
افت ضریب هوشی ایرانی ها به دلیل عدمـ ازدواج باهوش ها

نزول آی‌کیو ایرانی‌ها از 104 به 68!/ امتناع نخبگان و تحصیلکردگان ایرانی از ازدواج و فرزندآوری

یک نماینده مجلس گفت: با ادامه روند کاهش جمعیت کشورمان در حال حاضر میانگین ضریب هوشی یا IQ ایرانی‌ها از 104 به 68 رسیده است؛ دلیل آن این است که نخبگان و تحصیلکردگان ما عمدتاً ازدوا ج نکرده‌اند یا دیر ازدواج کردند یا نهایتاً تک‌فرزند و دوفرزندی هستند.

نزول

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره طرح‌‌های در دست بررسی مجلس یازدهمـ شورای اسلـامی برای حل مسئله بحران جمعیت و فرزندآوری اظهار کرد: از سال 1385 جامعه‌شناسان و جمعیت‌شناسان تذکر دادند که وضعیت جمعیتی ایران رو به وخامت است اما متأسفانه در دولت‌های وقت این تذکرات جدی گرفته نشد! تا اینکه رهبری معظمـ در سال 1389 به مسئولـان تذکری جدی در حوزه جمعیت دادند.

وی ادامه داد: آن زمان، بعد از تذکر رهبری و اطلـاع از نگرانی ایشان، یک سری مطالعات جمعیتی را انجامـ دادم؛ نتیجه آن این شد که چند سال در دانشگا‌ه‌ها مشغول به تدریس درس جمعیت و دانش خانواده شدم؛ متأسفانه جریان غالب کشور، جریانی موافق با موضوع جمعیت و تعالی خانواده نبود دلیل آن نیز عدمـ دانش و شناخت از حوزه جمعیت و اثرات جمعیتی در سلـامت، پیشرفت اقتصادی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، پیشرفت تکنولوژی و حتی پیشرفت در IQ یا ضریب هوشی است.

نماینده مردمـ قزوین و آبیک در مجلس شورای اسلـامی تصریح کرد: کسانی که با علمـ جمعیت و نظریه‌های این رشته آشنا هستند، می‌دانند که عامل رشد و پیشرفت کشورها، ثروت اجتماعی کشورهاست و منظور از ثروت اجتماعی، جمعیت است؛ اگر این ثروت با منابع طبیعی و جغرافیایی همراه شود منجر به استخراج صنعت و تکنولوژی می‌شود و در نتیجه باعث بالـا رفتن ضریب رشد کشور می‌شود و اگر با سبک زندگی ایرانی ــ اسلـامی عجین شود، جنبه تعالی و تکامل روحی انسان را نیز پوشش می‌دهد؛ پس نقش و اهمیت جمعیت دوچندان می‌شود.

وی افزود: متأسفانه تحت تأثیر سیاست‌های بین‌المللی بانک جهانی، سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول و سازمان WHO که ثابت شده بازیچه سیاست‌های جمعیتی پنتاگون و صهیونیزمـ بین‌الملل هستند، جنگ جمعیتی پنهانی در سطح سازمان‌های بهداشت جهانی آغاز شده است! این جنگ با رنگ و لعاب تنظیمـ خانواده و دلسوزی برای کشورها، قصد کنترل و کاهش جمعیت برخی از کشورها را دارد؛ در واقع با این کار سیطره علمی، اقتصادی، تکنولوژیکی و سیاستی استکبار بر جهان تثبیت می‌شود.

محمدبیگی خاطرنشان کرد: حتی در دهه 1360 صندوق جهانی پول به کشورهایی که سیاست‌های تنظیمـ خانواده را رعایت نمی‌کردند، وامـ نمی‌داد! به این معنی که با اجبار تمامی نظامـ بانکی، پولی و سیاسی کشورها را تحت تأثیر خود قرار می‌داد! جالب است که کشورهایی مثل آمریکا، کنوانسیون بین‌المللی تنظیمـ خانواده را امضا نکردند! در زمان بوش پدر، نماینده آمریکا در سازمان ملل اظهار کرد متأسفمـ که نماینده کشوری هستمـ که خود اعتقادی به امضای این کنوانسیون ندارد اما کشورهای آسیایی و آفریقایی باید آن را امضا کنند! در آن زمان ما درگیر جنگ تحمیلی و مشکلـات اقتصادی بودیمـ و خیلی متوجه این نقشه‌های پشت‌پرده نشدیمـ! متأسفانه سیاست‌های تنظیمـ خانواده به‌غلط و بیش از اندازه ادامه پیدا کرد به‌طوری که ایران نخستین و تنهاترین کشور دارنده جایزه جمعیت است که در رابطه با کاهش جمعیت به آن دست پیدا کرده‌ است!

وی افزود: ایران تنها کشوری است که در قله کاهش رشد جمعیت در برنامه‌های تنظیمـ خانواده قرار دارد! در سال 1365 این برنامه‌ریزی شد که در دهه 1390 نرخ باروری ایران از 6 فرزند به حدود 4 فرزند برسد؛ به‌طرز عجیبی ما در سال 1372 به این نرخ دست پیدا کردیمـ به‌عبارت دیگر ما مسیر 3 یا 4 دهه‌ای را در عرض 7 سال طی کردیمـ! با این حال این طرح باید در مجلس و دولت مورد بازنگری قرار می‌گرفت، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و دولت‌ها تذکر‌های جمعیتی را جدی نگرفتند؛ ارائه این روند تا سال 1390 نرخ باروری را به 2 فرزند کاهش داد و در حال حاضر این نرخ به حدود 1.6 فرزند کاهش یافته است!

این نماینده مجلس شورای اسلـامی تأکید کرد: کاهش جمعیت، خطرات اضمحلـال جمعیتی، پدیده سالمندی، کاهش نیروی کار، خطر امنیت ملی، خطر بیماری‌های سرطانی، خطر افزایش بار بیماری‌ها، عدمـ توان نگهداری از سالمند و کاهش IQ را به ما هشدار می‌دهد؛ طبق تحقیقات، در حال حاضر میانگین ضریب هوشی یا IQ ایرانی‌ها 68 است در حالی که در سال‌های اول انقلـاب ضریب هوشی ایرانیان 104 بود! و ایران جزو 4 کشور برجسته ضریب هوشی در جهان قرار داشت؛ دلیل آن این است که نخبگان و تحصیلکردگان ما عمدتاً ازدوا ج نکرده‌اند یا دیر ازدواج کردند یا نهایتاً تک‌فرزند و دوفرزندی هستند لذا ذخیره ژنتیکی ایرانی‌ها در حال کاهش است! از بُعد علمی، سلـامت‌محوری و اقتصادی این وضعیت زیبنده جمهوری اسلـامی ایران نیست و به‌طورکلی به‌صلـاح هیچ کشوری نیست.

محمدبیگی گفت: حتی در چین و هند با جمعیتی میلیاردی و با وجود آسیب‌های جمعیتی، سیاست‌های جمعیتی از حالت تک‌فرزندی خارج شدند! زیرا این کشورها متوجه شدند که با ادامه این روند، ذخیره ژنتیکی خود را از دست می‌دهند؛ اگر مشاهده می‌کنیمـ که در دهه 70 و 80 رشد تکنولوژی خوبی در سطح جهان داشتیمـ، علت آن بالـا بودن جمعیت متولدین دهه 50 و 60 است؛ ما در دهه 90 با کاهش المپیادی‌ها مواجه شدیمـ در حالی که در دهه‌های قبل در المپیادهای فیزیک و شیمی مقام‌آور بودیمـ! از طرفی حتی از لحاظ بار بیماری‌ها و سلـامت و مواردی همچون افزایش سرطان‌های خانم‌ها را شاهدیمـ که یکی از دلـایل آن کاهش باروری خانم‌هاست! تحقیقات نشان می‌دهد خانم‌هایی که بیش از یک فرزند به دنیا می‌آورند به‌نسبت کمتر از بقیه خانم‌ها به بیماری دچار شده و طول عمر آنها افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: باید توجه داشت سلـامت روحی، روانی و عاطفی خانواده‌های چندفرزند همـ بیشتر است و این خانواده‌ها با محیط، سازگاری بیشتری دارند؛ خواهش من از دولتمردان این است که نگاهی کلی و جامع به بخش جمعیت داشته باشند؛ در کل جهان متوسط 3 تا 5 فرزند به‌عنوان یک هدف جمعیتی عنوان شده و هیچ‌گاه نرخ زیر 3 فرزند مورد اشاره قرار نگرفته است اما متأسفانه در کشور ما فرهنگ غربی، مدگرایی، و رفاه‌طلبی خانواده‌ها را خالی از فرزندان کرده است؛ اصلـاح نسلی که به تک یا دو فرزندی و دیر ازدواج کردن عادت کرده، سخت است؛ فرزندآوری و ازدواج در جوانی به زیرساخت‌های اقتصادی و قانونی نیاز دارد و این گره به‌دست مجلس و دولت باز می‌شود؛ مجلس در رأس امور است و اگر در 8 سال گذشته درست عمل می‌کرد، امروز می‌توانستیمـ میوه درخت اصلـاح جمعیت را بچینیمـ! ما در حال حاضر در پنجره و فرصت جمعیتی قرار داریمـ و این یعنی جمعیت 15 تا 45 سال که در سن باروری هستند در صورت تأهل به‌صورت بالقوه قابلیت فرزندآوری دارند.

نماینده مردمـ قزوین و آبیک در مجلس شورای اسلـامی خاطرنشان کرد: اگر در 8 سال گذشته مواردی همچون سیاست‌های تشویقی جمعیتی، مرخصی‌های زایمان، مرخصی‌های بارداری، دورکاری و همین‌طور بسته‌های مشوق فرزندآوری، طرح‌های تکریمـ مادری و همسری، بیمه زنان خانه‌دار، بیمه ویژه فرزندان یا وامـ فرزندآوری به مرحله اجرا می‌رسید، قطعاً امروز به اهداف بالـاتر از دو فرزند نائل می‌شدیم؛ آیندگان از ما سؤال خواهند کرد و ما باید جوابگوی نسل‌های بعد باشیمـ! اصلـاح این روند باید به‌صورت قانون به‌تصویب مجلس درآید؛ خوشبختانه در مجلس یازدهمـ شاهد وجود یک بدنه کارشناسی و علمی قوی هستیمـ که با دید منطقی به موضوع جمعیت می‌نگرد؛ در این زمینه باید چشم‌انداز داشته باشیم؛ ما به‌قول مقامـ معظمـ رهبری به جمعیت پویا، بالنده و متعالی نیاز داریمـ تا بتواند چشم‌اندازهای پیشرفت را میسر کند؛ ما همه‌جوره پای جمعیت و تعالی خانواده در مجلس می‌ایستیمـ.


افت ضریب هوشی ایرانی ها به دلیل عدمـ ازدواج باهوش ها راهنمای نوبت دهی

افت ضریب هوشی ایرانی ها به دلیل عدمـ ازدواج باهوش ها مقررات

افت ضریب هوشی ایرانی ها به دلیل عدمـ ازدواج باهوش ها ارتباط با ما

افت ضریب هوشی ایرانی ها به دلیل عدمـ ازدواج باهوش ها درباره ما

شبکه های اجتماعی

افت ضریب هوشی ایرانی ها به دلیل عدمـ ازدواج باهوش ها کانال تلگرامـ

افت ضریب هوشی ایرانی ها به دلیل عدمـ ازدواج باهوش ها اینستاگرامـ

نوبت دهی پزشکان و مراکز استان هرمزگان
نشانی: هرمزگان-بندرعباس-فلکه برق-ساختمان امام رضا کد پستی: تلفکس: 09179181049
کلیه حقوق وب سایت محفوظ است. استفاده از سایت نیازمند تایید شرایط استفاده است.