اپلیکیشن دفترچه راحت ترین راه برای ارتباط با مطب هست (چنانچه نصب ندارید اینجا ضربه بزنید)

آیا نگهداری حیوانات در خانه باعث بیماری میشود؟

 

 

 

ماهی، پرنده، سگ، گربه و... حیواناتی هستند که بسیاری از افراد علـاقه خاصی به نگهداری از آنها در خانه دارند، البته امروزه نگهداری از حیوانات در خانه به این چند مورد ختمـ نمی‌شود و برخی از افراد، خانه را تبدیل به باغ‌وحش کرده‌اند و به نگهداری از سنجاب، جغد، میمون و انواع و اقسامـ خزندگان روی آورده‌اند.

 

به گزارش جامـ جمـ آنلـاین،‌ نگهداری از حیوانات اگرچه در نگاه اول خالی از دردسر به نظر می‌رسد، ولی واقعیت این است که حیوانات خانگی می‌توانند باعث انتقال بسیاری از بیماری‌ها شوند.

 

دکتر بهروز مصلحی، پزشک و پژوهشگر، به بررسی بیماری‌هایی که برخی از حیوانات خانگی به انسان منتقل می‌کنند، می‌پردازد.

 

جریحه‌دار شدن احساسات:

 

نگهداری از حیوانات در خانه، به غیر از بیماری‌هایی که برای بدن می‌تواند به وجود بیاورد، روی سلـامت روان افراد نیز تاثیر می‌گذارد که برخی از افراد این تاثیر را به دلیل ترشح هورمون اکسی توسین که در اثر علـاقه به حیوان ترشح می‌شود، مثبت می‌دانند، اما این، یک طرف قضیه است و در صورت مرگ حیوان خانگی، بارها دیده شده است که افراد به مشکلـات روانی جدی بویژه افسردگی‌های شدید دچار شده‌اند.

 

نگهداری از حیوانات در محیط خانه، زندگی ‌طبیعی و غریزی آنها را با مشکل مواجه می‌کند و حتی خود حیوانات نیز دچار افسردگی می‌شوند و در برخی موارد با آسیب به بدن خود یا غذا نخوردن، خودکشی می‌کنند. با این اوصاف نگهداری از حیوانات در محیط خانه بویژه آپارتمان، منطقی به نظر نمی‌رسد.

 

کوچولوهای دردسرساز:

 

نگهداری از سگ و گربه در خانه این روزها متاسفانه به یک مد تبدیل شده است و برخی افراد حتی اجازه ورود این حیوانات را به آشپزخانه یا تختخواب خود می‌دهند و تصور می‌کنند که هیچ مشکلی آنها را تهدید نمی‌کند، درحالی ‌که سگ و گربه می‌تواند بیماری‌های زیادی را به انسان منتقل کند. برای مثال سگ و گربه می‌توانند باعث انتقال «کامپیلوباکتر» به انسان شوند و یکی از شایع‌ترین ناراحتی گوارشی و اسهال را به وجود بیاورند که با تب، ضعف، بی‌حالی و شکمـ درد همراه است. سگ و گربه‌های زیر شش ماه، باکتری بیشتری را از طریق مدفوع، دفع می‌کنند.

 

علـاوه بر این، سگ و گربه با لیسیدن خود، لـارو نوعی کرمـ پهن را از پوست خود به روده‌شان انتقال می‌دهند و لـارو این کرمـ به‌راحتی می‌تواند از سگ و گربه به کودکان منتقل شود. همچنین نوعی کرمـ قلـاب‌دار همـ در بدن سگ و گربه زندگی می‌کند که از طریق مدفوع حیوان، انسان را مبتلـا خواهد کرد. کرمـ گرد نیز نوع دیگری از کرم‌های شایع در بدن سگ و گربه است که تخمـ آن از طریق مدفوع از بدن حیوان بیرون می‌آید و در اثر تماس، التهاب چشمـ و کوری یک طرفه، التهاب مغز و کبد را برای انسان در پی دارد. کیست هیداتید، نوعی بیماری است که عامل آن، تخمـ نوعی کرمـ پهن محسوب می‌شود. این تخمـ از طریق مدفوع سگ، به انسان منتقل می‌شود و کیست هیداتید در کبد، ریه و مغز را در پی دارد. برای ابتلـا به بیماری‌هایی که از مدفوع حیوانات منتقل می‌شود، حتما نیازی نیست که به مدفوع دست زده شود و خود حیوان با لیسیدن، عامل بیماری را به همه جای بدنش گسترش می‌دهد.

 

افرادی که خزندگانی مانند مار، لـاک‌پشت و مارمولک را به‌عنوان حیوان خانگی نگه می‌دارند، باید بدانند که خزندگان، دارای تعداد زیادی میکروب سالمونلـا هستند. دست زدن به این حیوانات، انسان را به میکروب سالمونلـا مبتلـا می‌کند و حدود 12 تا 72 ساعت پس از وارد شدن سالمونلـا به بدن، علـائمـ بیماری با این میکروب آغاز می‌شود. از علـائمـ آلودگی با میکروب سالمونلـا، می‌توان به اسهال شدید، استفراغ، دردهای شکمی و ضعف و بی‌حالی اشاره کرد که ممکن است چهار تا پنج روز طول بکشد. در صورت شدید بودن این علـائمـ، باید بیمار در بیمارستان بستری شود تا در اثر کم‌آبی بدن، به کلیه‌ها آسیبی نرسد.

 

امان از این گربه ملوس:

 

توکسوپلـاسموز، نوعی انگل است که از طریق مدفوع گربه به انسان منتقل می‌شود و علـائمـ مشخصی ندارد، ولی می‌تواند سقط مکرر جنین را در خانم‌ها، بزرگ شدن غده لنفاوی گردن و التهاب چشمـ را در پی داشته باشد. چنانچه خانمی در سن کمـ به گربه دست بزند و توکسوپلـاسموز وارد بدنش شود، در بزرگسالی ممکن است دچار سقط جنین شود. بیماری خراش گربه، از طریق چنگ زدن و با انتقال میکروب، می‌تواند باعث بیماری در انسان شود. 4 تا 5 روز بعد از چنگ زدن، محل آن قرمز و متورمـ می‌شود و خارش به‌وجود می‌آید. به‌همراه این مشکلـات، سردرد، تب، خستگی و بی‌اشتهایی ایجاد می‌شود و در نهایت ممکن است التهاب مغز و کبد به‌وجود بیاید.

 

طوطی‌های تب‌دار:

 

همه پرنده‌ها بویژه طوطی معمولی، طوطی کاکل سفید، دمـ بلند و بوقلمون و اردک می‌توانند باعث ابتلـا به تبی به نامـ تب طوطی در انسان شوند. 10 روز بعد از استنشاق ذرات معلق مدفوع یا ادرار پرنده، علـائمـ بیماری مانند تهوع، استفراغ، خستگی، اسهال، درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد می‌شود و در موارد شدید احتمال ابتلـا به ذات‌الریه نیز وجود دارد.

 

محصول مشترک همه حیوانات:

 

حساسیت به هر نوع حیوان خانگی (سگ، گربه، پرنده و خزنده) می‌تواند به‌وجود بیاید. آبریزش بینی، خارش چشمـ و عطسه و در موارد شدید تنگی نفس، از علـائمـ آلرژی نسبت به حیوانات خانگی است. علـاوه بر این سرفه‌هایی که در کودکان درمان نمی‌شوند، می‌تواند ناشی از آلرژی به پرندگان باشد.

 

اگر اصرار به نگهداری دارید:

 

شاید در رابطه با نگهداری حیوانات در خانه این تصور وجود داشته باشد که با واکسیناسیون و مراجعات دوره‌ای به دامپزشک، می‌توان عوامل بیماری‌زا برای انسان را از بین برد، در حالی‌که با وجود رعایت این مساله، باز همـ احتمال ابتلـا به انتقال بیماری‌ها از حیوان به انسان وجود دارد. چنانچه برای نگهداری از حیوانات خانگی اصرار دارید، در صورتی اقدامـ به خرید این حیوانات کنید که فضای کافی (باغ، مزرعه یا حیاط) برای این کار داشته باشید و حیوان را داخل محیط زندگی و خانه نیاورید.

 

حیوان را از نظر عاطفی آن‌قدر به خود نزدیک نکنید که به شما وابسته شود و در صورت دور شدن از آن، حیوان دچار افسردگی و بیقراری نشود. تا جای ممکن از دست زدن به حیوان باید اجتناب کرد، ولی در صورت انجامـ این کار باید حتما دست‌ها قبل و بعد از دست زدن به حیوان شسته شود. شست‌وشوی دست قبل از نوازش حیوان به این دلیل انجامـ می‌شود که از انتقال میکروب‌های روی دست انسان به حیوان جلوگیری شود. زیر ناخن‌هایتان را باید با مایع دستشویی و برس (یا مسواک) تمیز کنید تا تخمـ انگل‌ها زیر ناخن‌هایتان نماند. برای دفع مدفوع حیوان خانگی باید یک راهکار بهداشتی در نظر گرفت تا خانه تمیز بماند و بیماری‌ها منتقل نشود. دادن داروی ضدانگل به سگ و گربه و ویزیت‌های دوره‌ای انواع حیوانات خانگی، ضروری است.

 

همچنین حیوانات خانگی باید زیرنظر دامپزشک واکسیناسیون شوند. چنانچه سگ یا گربه به علـائمی چون ترشح بزاق زیاد، فلج اندامـ، پرخاش زیاد و خجالتی شدن دچار شود، باید آن را سریعا به دامپزشک برد چون ممکن است به هاری مبتلـا شده باشد و این بیماری را به انسان نیز منتقل کند.

 

افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند باید به صورت دوره‌ای توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرند و آزمایش‌های مخصوص را انجامـ بدهند تا در اثر نگهداری از حیوانات خانگی، دچار مشکلـات جدی نشوند.

 

ما با مطب در ارتباط هستیمـ. میتوانید با خیالی آسوده نوبت خود را بگیرید، از هر کجا و 24 ساعته با منشی 724
نشانی: کد پستی:
کلیه حقوق وب سایت محفوظ است. استفاده از سایت نیازمند تایید شرایط استفاده است.