اپلیکیشن دفترچه راحت ترین راه برای ارتباط با مطب هست (چنانچه نصب ندارید اینجا ضربه بزنید)

روستای مهات، واقع در استان لحج یمن، ساکنان نابینای زیادی دارد. از 200 نفر اهالی این روستا، 70 تن نابینا یا کم‌بینا هستند.

نابینایی این اهالی دلـایل ژنتیکی دارد و نتیجه سنت ازدواج‌های خانوادگی پیاپی است. پزشکان می‌گویند نابینایی یا کاهش شدید بینایی چند ماه پس از تولد خود را نشان می‌دهد، زمانی که اعصاب چشمـ به دلـایل ژنتیکی دیگر نمی‌تواند رشد طبیعی داشته باشد.
صالح، از اهالی این روستا می‌گوید که شش تن از خواهران و برادرانش نابینا هستند: «برادرمـ همین‌جا نشسته است، کاملـاً نابیناست و مریض‌احوال. احتیاج به مراقبت دارد. این وضع برادرمـ است و این اوضاع ماست. هیچ کاری وجود ندارد. گاهی می‌رویمـ چوب و شاخه جمع‌آوری می‌کنیمـ. ولی هیچ کار دیگری نداریمـ. یا چوب برای آتش جمع می‌کنیمـ یا همین‌جا نشسته‌ایمـ.»

 پزشکان محلی نیز امید زیادی به درمان این نابینایی مادرزادی ندارند. دکتر ناصر علی ناصر در این باره می‌گوید: «مشکل ازدواج فامیلی است. در بیشتر مواقع درمانی برای این بیماری وجود ندارد. بسیاری کاملـاً نابینا هستند و تعداد اندکی کم‌بینا و در هر دو صورت، درمان‌های مختلف جواب‌گو نبوده‌ است.»

با حصر یمن توسط ائتلـاف کشورهای عربی، کمبود مواد اولیه و غذا روز به روز شدیدتر می‌شود. با وجود این نابسامانی‌، بعید است خطرات جدی ازدواج خانوادگی به این زود‌ی‌ها مورد توجه قرار گیرد. در مناطق روستایی یمن، ازدواج فامیلی امری رایج است.

ما با مطب در ارتباط هستیمـ. میتوانید با خیالی آسوده نوبت خود را بگیرید، از هر کجا و 24 ساعته با منشی 724
نشانی: کد پستی:
کلیه حقوق وب سایت محفوظ است. استفاده از سایت نیازمند تایید شرایط استفاده است.